Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kino węgierskie wobec stalinizmu – przegląd filmów

Termin: 03.11.2016 - 15.12.2016

Z okazji 60. rocznicy Powstania 1956 roku, Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Centrum Badań Holokaustu UJ oraz Kino Pod Baranami zapraszają na przegląd filmów węgierskich poruszających tematykę stalinizmu. Pokazy odbywać się będą raz w tygodniu od listopada do grudnia.

W programie znajdą się wybitne dzieła węgierskiej kinematografii, zachwycające wizualnie i zaangażowane społecznie filmy rozliczające się ze zbrodniczym systemem władzy. W kolejnych tygodniach prezentowane będą inne wybitne dzieła węgierskiej kinematografii, filmy zachwycające wizualnie i zaangażowane społecznie.

Wśród nich m.in. nominowany do Złotej Palmy, laureat Nagrody Jury na MFF w Cannes - film „Miłość” (1970) w reżyserii Károly Makka oraz zdobywca Nagrody Specjalnej Jury na MFF w Locarno, „Ja, twój syn” (1966) - pełnometrażowy debiut jednego z najwybitniejszych twórców kina węgierskiego, Istvána Szabó. W obu filmach bohaterowie próbują radzić sobie w przytłaczającej ich rzeczywistości, tworząc w wyobraźni światy alternatywne, przynoszące ulgę w cierpieniu i przywracające poczucie godności.

Filmy wyświetlone zostaną w wersji oryginalnej z polskimi i angielskimi napisami.

Data opublikowania: 14.11.2016
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz