Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Projekt Pamięć: spotkanie z Ocalałymi

Termin: 19.04.2017


Stowarzyszenie All In UJ i Katedra UNESCO ds. Edukacji o Holokauście zapraszają na spotkanie z Ocalałymi z Zagłady.

Patronat honorowy nad spotkaniem objął JM Rektor UJ.

19 kwietnia w rocznicę wybuchu powstania w gettcie warszawskim odwiedzi nas Gabriella Karin i Robert Geminder, którzy przylecą z USA, aby podzielić się swoją historią z czasów II wojny światowej.

Poniżej krótkie biogramy naszych gości:

➡Robert Geminder

Robert urodził się w Polsce w 1935 roku. Jego beztroskie życie zakończyło się , gdy miał zaledwie 4 lata, kiedy to Niemcy zmusili jego rodzinę do opuszczenia domu. Robert wraz z matką i bratem przeżyli wojnę w Polsce. Udało im się uciec zarówno z getta w Stanisławowie, jak i z pociągu, który znajdował się zaledwie 100 metrów od Auschwitz. Po wojnie Robert i jego rodzina uciekli z Polski do Niemiec Zachodnich, a wreszcie w 1947 r. przybyli do USA. Robert ukończył Carnegie Mellon University w Pittsburghu w Pensylwanii jako inżynier elektryk. W związku z obowiązkiem służby w armii przeniósł się do Los Angeles w 1958 roku. W 2008 roku ukończył Loyola Marymount University z tytułem magistra w dziedzinie Edukacji i certyfikatem dydaktycznym w Kalifornii. Obecnie uczy matematyki i nauk ścisłych.

➡Gabriella Karin

Gabriella urodziła się w Bratysławie. Od 14. roku życia doświadczała okropności II wojny światowej i Holokaustu. Przez trzy lata ukrywała się w klasztorze, a przez kolejne dziewięć miesięcy pomagał jej Karol Blanar , ryzykując własne życie, by zapewnić Gabrielli i jej rodzinie bezpieczną przystań .Po opuszczeniu Polski zaczęła rzeźbić w glinie, zamieniając swój osobisty ból i cierpienie w dzieła sztuki. Obecnie mieszka w Los Angeles.

Gorąco zachęcamy do uczestnictwa w przygotowanym przez nas spotkaniu z "żywą historią". Zachęcamy do śledzenia wydarzenia na Facebooku , gdzie będziemy informować Was o ewentualnych zapisach.

Uwaga! Spotkanie prowadzone będzie w języku angielskim.

Zapraszamy serdecznie

All In UJ & Katedra UNESCO ds. Edukacji o Holokauście

Data opublikowania: 22.03.2017
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz