Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20170523

Spotkanie z prof. Shimonem Redlichem

Data: 23.05.2017
Miejsce: Collegium Novum
Kontakt: cbh@uj.edu.pl

Stowarzyszenie All in UJ, Katedra UNESCO ds. Edukacji i Koło Naukowe Katedry UNESCO ds. Edukacji o Holokauście zapraszają na kolejne spotkanie z Ocalałymi

Stowarzyszenie All in UJ, Katedra UNESCO ds. Edukacji i Koło Naukowe Katedry UNESCO ds. Edukacji o Holokauście zapraszają na kolejne spotkanie z Ocalałymi.

Spotkanie odbędzie się 23 maja o godz. 18.00 do s. 30 w Collegium Novum, i  będzie prowadzone w języku polskim.

Naszym gościem będzie Shimon Redlich, emerytowany profesor historii współczesnych Żydów, który podzieli się swoimi wspomnieniami z czasów II wojny światowej .

Shimon Redlich urodził się w Brzeżanach, 13-tysięcznym miasteczku leżącym kilkadziesiąt kilometrów na południowy wschód od Lwowa. Udało mu się przeżyć okres Holokaustu w getcie w Brzeżanach. W 1945 roku osiedlił się wraz z rodziną w Łodzi, a stamtąd emigrował do Izraela w 1950 r. Kształcił się na Uniwersytecie Hebrajskim, następnie na Uniwersytecie Harwarda . Stopień doktora w zakresie Historii Żydowskiej uzyskał w 1968 r. na New York University. Wykładał w Whitman College, Hunter College, Bar-Ilan University, Uniwersytecie Hebrajskim, Uniwersytecie w Pittsburghu, a w latach 1970-2003 na Uniwersytecie Ben-Gurion. Jest autorem wielu książek i publikacji o historii Żydów w Rosji, Polsce i Związku Radzieckim, m.in.: Razem i osobno: Polacy, Żydzi, Ukraińcy w Brzeżanach 1919-1945,  War, the Holocaust and Stalinism, Na rozdrożu. Żydzi w powojennej Łodzi 1945–1950.

Patronat honorowy nad spotkaniem objął JM Rektor UJ, prof. dr hab. n. med. Wojciech Nowak.