Meistgesuchte Services

Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Projekte

Brotkrumennavigation Brotkrumennavigation

Navigation Navigation

Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Fellowships at Auschwitz for the Study of Professional Ethics (FASPE) – do udziału została zakwalifikowana Pani Monika Królak

Już kolejny rok z rzędu Centrum Badań Holokaustu UJ jest partnerem The Museum of Jewish Heritage w Nowym Yorku przy organizacji programu Fellowships at Auschwitz for the Study of Professional Ethics

Już kolejny rok z rzędu Centrum Badań Holokaustu UJ jest partnerem The Museum of Jewish Heritage w Nowym Yorku przy organizacji programu Fellowships at Auschwitz for the Study of Professional Ethics (FASPE). W tegorocznej edycji programu do udziału w sesji dla studentów medycyny została zakwalifikowana Pani Monika Królak.

Pani Monika Królak jest studentką VI roku kierunku lekarskiego na Wydziale Lekarskim UJ CM w Krakowie. Jej zainteresowania naukowe dotyczą zaburzeń afektywnych w chorobach endokrynologicznych, które pogłębia w Studenckim Kole Endokrynologii. Medycyna to dla Pani Moniki także zaangażowanie społeczne – tę ideę wciela w życie w czasie pracy w Stowarzyszeniu Lekarze Nadziei prowadzącym przychodnie dla osób bezdomnych i ubogich. Chwile wytchnienia daje jej taniec irlandzki w Zespole Eriu.

O programie:


FASPE jest innowacyjnym programem edukacyjnym adresowanym do studentów określonych kierunków, mającym na celu podjęcie kwestii współczesnych problemów etycznych w oparciu o szczególny kontekst historyczny. Studenci prawa, medycyny, seminariów duchownych, dziennikarstwa oraz kierunków biznesowych biorą udział w zorganizowanym programie studiów, który początkowo koncentruje się na roli, jaką przedstawiciele tych zawodów odegrali w nazistowskich Niemczech i Holokauście, a następnie wykorzystuje historyczną perspektywę jako bazę do namysłu nad współczesnymi problemami etycznymi.

Po sesji wprowadzającej w Nowym Jorku każda grupa stypendystów podróżuje do Berlina, Krakowa oraz Oświęcimia (Auschwitz). Celem części in situ przedsięwzięcia w Niemczech i Polsce jest przyjrzenie się roli, jaką odegrała dana grupa zawodowa w powstawaniu i wprowadzaniu w życie polityki i programów, które doprowadziły do Holokaustu.