Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Projekty

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

"Małopolska Pamięta" – projekt realizowany przy wsparciu naszego Centrum

W Oświęcimiu zainaugurowany został pilotażowy projekt przyjazdów polskiej młodzieży do Miejsca Pamięci Auschwitz pt. "Małopolska Pamięta". W ramach programu małopolscy uczniowie będą brać udział w dwudniowych podróżach studyjnych do Oświęcimia

W Oświęcimiu zainaugurowany został pilotażowy projekt przyjazdów polskiej młodzieży do Miejsca Pamięci Auschwitz pt. "Małopolska Pamięta".

W ramach programu małopolscy uczniowie będą brać udział w dwudniowych podróżach studyjnych do Oświęcimia i Miejsca Pamięci Auschwitz. - Projekt „Małopolska Pamięta" ma nie tylko aspekt historyczny, ale i patriotyczno-wychowawczy. Realizując go chcemy wyposażyć młodzież w wiedzę o faktach, a zarazem uwrażliwiać ją na przejawy nietolerancji, w tym antysemityzmu, rasizmu i ksenofobii, które doprowadziły do holokaustu i ludobójstwa. Pragniemy skłonić młodych do głębokiej refleksji nad tym, czego może nauczyć nas historia – wyjaśnia Jacek Krupa, marszałek Małopolski.

W etapie pilotażowym projektu „Małopolska pamięta", finansowanym prawie w całości przez UMWM, wzięło udział 450 uczniów z 16 szkół średnich naszego województwa. W okresie od lutego do kwietnia odbyli oni wspomniane podróże studyjne do Oświęcimia i Auschwitz. Poznali m.in. przedwojenne życie Żydów w Oświęcimiu i ich kilkusetletnią koegzystencję z resztą mieszkańców grodu nad Sołą, a po zwiedzeniu byłego obozu KL Auschwitz spróbowali odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego Auschwitz powinien nadal nas obchodzić?". Elementem projektu były również wykłady związane z prawami człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem praw dzieci.

Na koniec projektu przewidziano jest warsztaty antydyskryminacyjne, w ramach którego omówione zostały przykłady mowy nienawiści w przestrzeni publicznej oraz jej skutki.

W oparciu o zdobytą wiedzę, doświadczenia i refleksje, uczniowie stworzą Mapę Pamięci Małopolski, a w jej ramach - przewodnik po lokalnych miejscach pamięci na swoim terenie, związanych przede wszystkim z II wojną.

Organizatorzy i partnerzy projektu: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Oświęcimskie Forum Praw Człowieka, Fundacja Nomina Rosae, Biblioteka Galeria Książki w Oświęcimiu, Fundacja na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, Centrum Badań Holokaustu UJ, Katedra UNESCO ds. Nauczania o Holokauście UJ, Biblioteka Pedagogiczna w Nowym Sączu, Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.