Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20170518

Kto jest dziś bohaterem, kto powinien nim być – zaproszenie na konferencję

Data: 18.05.2017 - 19.05.2017

Władysław Frasyniuk, Janina Ochojska, Monika Płatek, Jean-Yves Potel, Anna Wolff-Powęska, Mariusz Wołos, Henryk Woźniakowski, Andrzej Zoll - to tylko część znakomitych gości tegorocznej, czwartej już, międzynarodowej konferencji „Europa wobec wyzwań XX wieku”. Jej tematem przewodnim będą „Bohaterowie i antybohaterowie”

Władysław Frasyniuk, Janina Ochojska, Monika Płatek, Jean-Yves Potel, Anna Wolff-Powęska, Mariusz Wołos, Henryk Woźniakowski, Andrzej Zoll - to tylko część znakomitych gości tegorocznej, czwartej już, międzynarodowej konferencji „Europa wobec wyzwań XX wieku”. Jej tematem przewodnim będą „Bohaterowie i antybohaterowie”.

18 maja, w inaugurującym konferencję panelu „PARADOKS BOHATERA”, głos zabierze Władysław Frasyniuk, jeden z czołowych działaczy antykomunistycznej opozycji w czasach PRL, wielokrotnie więziony przez ówczesną władzę, legenda pierwszej „Solidarności”, uczestnik obrad plenarnych Okrągłego Stołu. W dyskusji z nim weźmie udział dwóch historyków: prof. Jacek Chrobaczyńskim z Uniwersytetu Pelagicznego w Krakowie i Jean-Yves Potel, były radca kulturalny w Ambasadzie Francji w Warszawie, a dziś współpracownik słynnego Mémorial de la Shoah w Paryżu. Debatę poprowadzi red. Zbigniew Bartuś, publicysta „Dziennika Polskiego”.

Pytanie zawarte w tytule drugiego panelu „CZY KOBIETA MOŻE BYĆ BOHATERKĄ?” stało się w świetle ostatnich wydarzeń w Polsce i świecie niezwykle aktualne. Spróbują na nie odpowiedzieć: prof. Monika Płatek, działaczka feministyczna i ekspertka ds. prawnych komisji sejmowych, OBWE i Rady Europy, Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej, która pomaga ludziom na obszarach ogarniętych wojnami i konfliktami oraz mecenas Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Główny Koordynator ds. Strategicznych Postępowań Sądowych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Dyskusję poprowadzi red. Marcin Pulit, przez wiele lat związany z Radiem Kraków, były szef tej stacji.

W drugim dniu konferencji, 19 maja, przewidziane są trzy panele. W pierwszym, „BOHATERSTWO CODZIENNOŚCI”, wezmą udział: Andrzej Guła, współzałożyciel Krakowskiego Alarmu Smogowego oraz inicjatywy Polski Alarm Smogowy działających na rzecz poprawy jakości powietrza, Katarzyna Szymielewicz, prezeska Fundacji Panoptykon, niezwykle zasłużonej w walce z zakusami władzy i wszelkich instytucji próbujących inwigilować i nadmiernie nadzorować obywateli, szczególnie w internecie. Trzecim panelistą będzie Stefan Życzkowski, prezes spółki ASTOR, która z rodzinnej firemki rozrosła się w duży biznes i jak równy z równym konkuruje z globalnymi korporacjami w branży systemów sterowania, automatyki i robotyki. Panel poprowadzi Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz.

Dyskusja „BOHATEROWIE, KTÓRZY NIEPOKOJA EUROPĘ” będzie dotyczyć sytuacji w trzech częściach Europy. Prof. Mariusz Wołos, przewodniczący polsko-rosyjskiej komisji dwustronnej do spraw doskonalenia treści podręczników szkolnych historii, członek Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych, opowie o sytuacji w Rosji i na Ukrainie. Dr Marko Babić, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego oraz kilku innych europejskich uczelni zajmie się bardzo wciąż skomplikowaną sytuacją w państwach powstałych po rozpadzie Jugosławii. Dr Andrea Genest z Berlina spróbuje zmierzyć się pytaniem: kto jest dziś bohaterem dla Niemców? Tę część konferencji poprowadzi Andrzej Brzeziecki, redaktor naczelny portalu „Nowa Europa Wschodnia”.

Konferencję zakończy debata „JAKICH BOHATERÓW POTRZEBUJE EUROPA?”. Udział w niej potwierdzili: prof. Andrzej Zoll, jednen z najwybitniejszych polskch prawników, prof. Anna Wolff-Powęska, jedna z najbardziej cenionych znawczyń historii relacji polsko-niemieckich, przewodnicząca rady naukowej Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie oraz Henryk Woźniakowski, prezes Fundacji Znak. Dyskusję poprowadzi red. Jerzy Sadecki, publicysta i pisarz.

Nowością tegorocznego projektu jest przygotowany przez Centrum Żydowskie w Oświęcimiu warsztat dla młodzieży pt. „Jak bierni obserwatorzy mogą stać się bohaterami?” Stanowi on poszerzenie idei konferencji i pozwoli bardziej zaangażować w nią młodzież. Konferencji będzie też towarzyszyła wystawa pt. „Kto jest moim bohaterem?” Złożą się na nią zdjęcia i wypowiedzi młodych osób z Ziemi Oświęcimskiej pokazujące osoby, które są dziś dla młodzieży autorytetami, wzorcami do naśladowania.

Konferencja odbywa się w Bibliotece Galeria Książki. Jest ona otwarta dla publiczności, ale by w niej uczestniczyć trzeba przesłać e-mailem zgłoszenie zamieszczone poniżej. Ilość miejsc jest ograniczona.

Uczestnicy konferencji mają możliwość noclegu w Centrum Dialogu i Modlitwy.

Patronat honorowy konferencji:

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich

Organizatorzy i partnerzy konferencji:

Oświęcimskie Forum Praw Człowieka/Miasto Oświęcim, Biblioteka Galeria Książki w Oświęcimiu, Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, Centrum Żydowskim w Oświęcimiu, Dom Spotkań z Historią w Warszawie, Fundacja na rzecz MDSM w Oświęcimiu, Fundacja Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau, Fundacja Dialog-Pheniben, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Stowarzyszeniem Romów w Polsce, Instytut Historii i Archiwistyki UP im. KEN w Krakowie, Katedra UNESCO UJ, Katedra Nauki o Polityce WSB w Chorzowie.