czerwiec 2012

20120630

Panel dyskusyjny w ramach 22 Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie

Data: 30.06.2012

W związku z obchodami 22 Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie odbył się panel dyskusyjny, współorganizowany przez Centrum Badań Holokaustu wraz z Instytutem Francuskim w Krakowie, Mémorial de la Shoah w Paryżu oraz krakowskim Muzeum Galicja.

Tematem dyskusji tegorocznego panelu był „Przedwojenny Paryż jidysz".
W dyskusji panelowej, która odbyła się w dniu 30 czerwca (sobota) w godzinach od 10:00-13:00 w Muzeum Galicja przy ul. Dajwór 18 wzięli udział: doktor Gilles Rozier, pisarz, dyrektor Centrum Kultury Jidysz z Paryża, doktor Bartosz Kwieciński z Centrum Badań Holokaustu UJ, doktor Karolina Szymaniak, redaktor naczelna kwartalnika „Cwiszn" oraz prowadzący dyskusję prof. dr hab. Zdzisław Mach, dyrektor Instytutu Europeistyki UJ i dr hab. Jean-Yves Potel, politolog z Mémorial de la Shoah w Paryżu.

W ramach panelu miała miejsce projekcja filmu o pierwszych deportacjach z francuskich obozów w Pithiviers i Beaune-la-Rolande, w czerwcu i lipcu 1942 pt.„ Les illusions perdues 1941–1942" (Stracone złudzenia) w reżyserii Jean-Michela Poucharda.