Otwarcie roku akademickiego 2012/2013 w Centrum Badań Holokaustu UJ

Termin: 03.10.2012

W dniu 3 października 2012r. o godz. 11.00 odbyła się w Baszcie przy Zamku w Przegorzałach uroczysta Inauguracja roku akademickiego w Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prof. dr hab. Wiesław Kozub-Ciembroniewicz, Przewodniczący Rady Naukowej CBH UJ zaznaczył w swoich słowach powitalnych, że pierwszy raz w swojej historii Centrum może się poszczycić pełnym dwuletnim programem studiów magisterskich. Do grupy pierwszych studentów, którzy rozpoczęli naukę rok temu w ramach nowego programu magisterskiego „Wiedza o Holokauście i Totalitaryzmach", dołączyła grupa aż 40 nowych studentów na pierwszym roku tej unikalnej na skalę krajową specjalności. Prof. Kozub-Ciembroniewicz podkreślał, że potrzeba istnienia studiów o Holokauście tkwi w fakcie, iż ludobójstwo na 6 milionach Żydów podczas II Wojny Światowej wydarzyło się u nas, w Europie. Według Profesora, nie ma do dzisiaj odpowiedzi na wiele pytań badawczych.

Następnie głos zabrała pani Dyrektor CBH UJ, dr Jolanta Ambrosewicz-Jacobs, która po powitaniu nowych studentów zarysowała możliwości naukowe związane z  programem studiów. Zachęciła obecnych studentów do czynnego udziału w zajęciach, do starania się o stypendia  oraz staże krajowe i  zagraniczne. W swoim przemówieniu przypomniała również ogromne zainteresowanie zorganizowanym pierwszy raz w ubiegłym roku akademickim kursem o Holokauście dla przyszłych lekarzy z Collegium Medicum UJ i podkreślała konieczność refleksji nad Shoah i jego genezą wśród przedstawicieli różnych dziedzin naukowych.

W kolejnej części spotkania, inicjatorki Koła Naukowego „Memento" w CBH UJ Aleksandra Kalisz i Ewelina Malik przedstawiły dotychczasową działalność Koła oraz zaprezentowały film przygotowany przez studentów (reżyseria: Adam Banach). W imieniu wszystkich członków zaprosiły i zachęciły do włączenia się w działalność Koła Naukowego.
Po poczęstunku i okazji do wzajemnego poznania się i nawiązaniu kontaktów, dr Bartosz Kwieciński zaprosił na projekcję filmu o Teofili Silberring, matce prof. Jerzego Silberringa z Akademii Górniczo Hutniczej, ocalałej z Holokaustu.

W uroczystości inauguracyjnej wzięli udział m.in. nowo wybrany dyrektor Instytutu Europeistyki, dr hab. Dariusz Niedźwiedzki, członek Rady Naukowej CBH UJ i dotychczasowy dyrektor IE prof. dr hab. Zdzisław Mach, pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego do spraw dydaktyki w Collegium Medicum prof. dr hab. Beata Tobiasz-Adamczyk (przedstawicielka Rektora UJ i Prorektora CM UJ), Prezes Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie pan Tadeusz Jakubowicz, członek Rady Naukowej CBH UJ prof. dr  hab. Czesław Porębski, prof. Jonathan Webber oraz  pan Adam Klimek z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

Data opublikowania: 09.10.2012
Osoba publikująca: Michał Olaś